מי זכאי להגיש בקשה לקבלת טיפול בקנאביס רפואי?

לפי נוהל 106  של יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות (היק"ר), כל אדם, הלוקה באחת מן המצבים הרפואיים המצויינים להלן, ואשר לדעת המומחה הרפואי המטפל בו מיצה הוא את אפשרויות הטיפול הקונבנציונאלי כמפורט:

 • הסובלים ממחלת crohn's או בקוליטיס, לאחר מיצוי טיפול בלפחות אימיונומודולטור אחד לתקופה של לפחות 3 חודשים, וכן לאחד מיצוי 3 סבבי טיפול בנוגד TNF אחד.
 • הסובלים מכאב כרוני, לאחר מיצוי טיפול קונבנציונאלי במשך שנה במרפאת כאב מוכרת.
 • הסובלים מתסמונת הכשל החיסוני הנרכש (AIDS), ומאובדן משקל קיצוני בגינה (Cahexia), לאחר מיצוי הטיפול הקונבנציונאלי המקובל.
 • לסובלים ממחלות ניוון שרירים כגון טרשת נפוצה, פרקינסון, ו-ALS, לאחר מיצוי טיפול קונבנציונאלי לטיפול בכאב ובתסמינים נוירולוגיים.*
 • לסובלים מתסמונת טוראט, באופן המפריע משמעותית לתפקוד היומיומי, לאחר מיצוי הטיפול הקונבנציונאלי המקובל.*
 • לסובלים מתסמונת אפילפטית הסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית, קטינים או בגירים, לאחר מיצוי הטיפול בתרופות אנטי-אפילפטיות מקובלות.
 • לסובלים מ-PTSD בדרגת חומרה בינונית ומעלה, הנמשכת מעבר לשלוש שנים, ולאחר מיצוי טיפול תרופתי ופסיכותראפי מקובל.
 • הטיפול בקנאביס עבור הסובלים מתסמונת זו לרוב אינו מאושר במקרים בהם קיימת אבחנה של פסיכוזה פעילה, או במקרים בהם קיים עבר של שימוש לרעה בסמים.
 • למצויים במצב סופני (תוחלת חיים צפויה: חצי שנה).
 • אונקולוגיה – יוצא הדופן היחידי: אדם החולה בסרטן זכאי לקבלת הטיפול בקנאביס לצד הטיפולים המקובלים (כימותרפיה/הקרנות), וזאת לשם הקלה על תופעות הלוואי הקשות הנילוות לטיפולים אלו.

*  הטיפול בקנאביס עבור הסובלים ממחלות אלו לרוב אינו מאושר במקרים בהם קיימת אבחנה של פסיכוזה פעילה.

*** האמור לעיל מתבסס אך ורק על נוהל 106 של היחידה לקנאביס רפואי (היק"ר) במשרד הבריאות, ועשוי להשתנות מעת לעת בהתאם לעדכוני הנוהל ו/או החקיקה.

כיצד ניתן להגיש בקשה לטיפול בקנאביס רפואי?

באם הינך סובל/ת מאחד מן המצבים הרפואיים המצויינים לעיל, ומיצית את הטיפול הקונבנציונאלי המקובל בעבור מצבך הרפואי ללא הועיל, רשאי הרופא המומחה המטפל בך למלא טופס בקשה לאישור הטיפול בקנאביס בעבורך. טופס זה הינו טופס מקוון הזמין לרופא דרך האינטרנט, ולאחר שימלאו באופן ממוחשב – עליו להדפיסו ולהחתימך עליו. לאחר שנחתם ידי שניכם/ן, יש לשלחו באמצעות מספר הפקס 02-6474810 ליחידת הקנאביס הרפואי, כשאליו מצורפים סיכום רפואי הן מאת הרופא המומחה ממלא הבקשה והן מאת רופא המשפחה, וכן דו"ח ניפוק תרופות המציג את רשימת התרופות שנרכשו בשנתיים שקדמו להגשת בקשה זו לטיפול בקנאביס רפואי (ניתן להשגה מבית המרקחת של קופת החולים).

מה משך הטיפול בבקשה – ומתי מתקבלת תשובה?

לצערנו, זמן ההמתנה הנהוג ביחידת הקנאביס הרפואי, הן למענה טלפוני והן לקבלת החלטות נוגע לבקשות הטיפול, ארוך בצורה חריגה ובלתי-סבירה, ואנו בעמותה פועלים על-מנת להביא לקיצורו. כיום, לאחר שליחת הפקס כאמור, יש להמתין עשרה ימים על-מנת לוודא באופן טלפוני (במספר 08-6268000) כי הפקס אכן התקבל וכי הבקשה הוקלדה במערכת. מרגע אישור זה, לוקחת לעצמה יחידת הקנאביס הרפואי עד כ-60 ימי עבודה לקבל החלטה באשר לבקשת הטיפול, ולכשתתקבל – תיודע על כך במסרון לנייד. באם הבקשה אושרה, תיקח לעצמה יחידת הקנאביס הרפואי עוד כ-15 ימי עסקים להעבירה לידי ספק השירות המיועד (מגדל הקנאביס), ולאחר שזו תתקבל בידיו – יצור עימך ספק השירות קשר לקביעת מועד אספקה, אז תוכל/י להתחיל את הטיפול בקנאביס בפועל.

הבקשה סורבה – האם זה סופי?

לא. ראשית, לעיתים בקשה נדחית תוך דרישה למסמכים נוספים לשם דיון מחודש, ולאחר שתשלח מחדש עם המסמכים הנדרשים – ייתכן ותאושר. שנית, בכל מצב בו מסורבת הבקשה ניתן להגיש על החלטת סירוב זו בקשת ערר, על-גבי טופס ערר מיוחד הזמין גם הוא באינטרנט, כשעל הרופא הממליץ להסביר בו בצורה מפורטת את הסיבה לבקשת האישור ותוך התייחסות ומתן מענה לסיבת הסירוב.

לבסוף, בכל מצב בו סיבת הסירוב לבקשה לטיפול בקנאביס רפואי אינה מוצדקת ו/או עומדת בניגוד לפרטים הרפואיים שהוענקו בטופסי הבקשה, ניתן לפנות אלינו ב"עמותת הקנאביס הרפואי" לסיוע מול סבך הבירוקרטיה. תוך שילוב כלים משפטיים, פרלמנטריים ואזרחיים, מביאה העמותה לפתרון ומענה לפניות המתקבלות לפתחה.

לעמותה ניתן לפנות במירב ערוצים:

 • בכתובת הדואר האלקטרוני: amuta.cannabis@gmail.com
 • דרך דף הפייסבוק:https://www.facebook.com/RXC.org.il/
 • דרך האתר: צור קשר
 • בטלפון או בוואטסאפ למנכ"ל העמותה, דנה בר-און 054-2266681. זמינה בימים א'-ה' בשעות 19:00-21:00 ללא חגים ומועדים.
 • בעת בפניה דרך הדואר האלקטרוני מומלץ לצרף את מסמכי הבקשה וכן טופס ויתור סודיות חתום, וזאת על-מנת לקצר את הליך הטיפול בפניה.

הבקשה אושרה – כיצד בפעל אני מקבל/ת את הטיפול?

כאמור, באם אושר מתן הטיפול בקנאביס, יחידת הקנאביס הרפואי תנפיק לך רישיון אישי – ובו יקבע גם מי מתוך שמונת ספקי השירות בארץ (לפרטי יצירת הקשר) יהיה זה אשר יעניק לך את הטיפול. הרישיון יועבר אל הספק שנקבע תוך 15 ימי עסקים, ונציגיו יצרו עימך קשר על-מנת לתאם מועד אספקה ראשוני – בו גם יימסר לידיך הרישיון המקורי לטיפול אשר הונפק לך.

***חשוב לציין: בעת מועד האספקה הראשוני מציעים ספקי השירות מעין הדרכה ראשונית על אופן השימוש בטיפול. מעדויות שהגיעו לעמותה הדרכה זו – על אף שבצידה תשלום נוסף, מועברת בחלק מהמקרים ע"י גורם שסמכותו והסמכתו הרפואית לא ידועה, ומדיווחים אלו עולה כי אינה מספקת מענה לעיקר שאלותיו של המטופל המתחיל. העמותה ממליצה שלא להסתמך על הדרכה זו, ובאם ישנן שאלות רצוי להפנותם לבעלי ניסיון מעשי – הן מקרב חברי ומתנדבי העמותה והן במסגרת פורומי המטופלים השונים.

האם ניתן להחליף ספק שירות?

כן. באם הינך מבקש לבצע שינוי זה בעת הגשת בקשה לחידוש רישיון הטיפול בקנאביס רפואי, על הרופא הממליץ לציין את השינוי הנדרש במקום המיועד לכך על גבי טופס ההמלצה. באם ברצונך לבצע את השינוי בלא תלות או סמיכות זמנים לבקשת חידוש הרישיון לטיפול בקנאביס רפואי, עליך לגשת אל ספק השירות המבוקש, להפקיד בידיו את רישיון הטיפול המקורי – והוא זה אשר יבקש את אישור יחידת הקנאביס הרפואי להעברת אספק הטיפול עבורך לידיו. הליך זה לוקח עד 30 ימי עסקים.

האם ניתן לשלב את הטיפול בקנאביס עם טיפול בתרופות קונבנציונאליות?

מן הידועות היא שנטילת קנאביס משפיעה על מיני מערכות בגוף, ובראשן על מצב הרוח, כושר הריכוז, ואיזון הורמונלי. לפיכך, מומלץ כי הרופא הממליץ בעבורך על הטיפול בקנאביס יהיה מודע לכלל התרופות הניטלות על-ידך, ויבחן את האפשרויות להשפעות הדדיות בין הקנאביס ובינן – והצורך בהפחתת או הפסקת נטילתן. פירוט באשר לאינטראקציות וההשפעות האפשריות של שילוב בין תרופות שונות ובין טיפול בקנאביס רפואי, מוצע להלן בנייר העמדה של ארגון הרוקחות הישראלי. לצד זאת, ראוי לציין כי מחקרים המבוססים על סקרי בסיס נתונים מראים ירידה דרמטית בנטילת תרופות קונבנציונאליות בידי המטופלים בקנאביס רפואי, ובעיקר ירידה בצריכת משככי כאבים למיניהם.

המינון שאושר לא מספיק לכל החודש – כיצד ניתן להעלאות את המינון?

במצב זה יש להתייעץ עם הרופא הממליץ על הטיפול בקנאביס רפואי, לפרט בפניו את מידת יעילות הטיפול ובאיזה מינון מושגת יעילות מקסימלית, ולקבל ביחד עימו החלטה באשר למינון הנדרש. באם יתברר כי אכן קיים צורך בהעלאת המינון, על הרופא הממליץ על הטיפול בקנאביס רפואי לציין זאת במקום המיועד לכך על גבי טופס הבקשה לחידוש רישיון הקנאביס הרפואי (הזמין כאמור באינטרנט).

יצוין, כי במידה והבקשה להעלאת המינון נדחית, ניתן לטפל ולסייע בהגשתה ממחדש כמפורט בסעיף 4 דלעיל

איך אני יודע/ת מה הזן שמתאים לי?

נכון להיום, עדיין לא קיים מידע אמפירי ומדויק באשר ליעילותם של זנים שונים ביחס למצבים רפואיים ספציפיים, וזאת משתי סיבות: האחת היא ריבויים ההולך וגדל של זני קנאביס – כאשר לכל זן גנטיקה נפרדת ונבדלת מן האחר, והשנייה היא העדר מחקר מספק. עם זאת, ידוע מעט על השפעתם של ריכוזי חומרים פעילים על מצבים רפואיים מסוימים. כך, למשל, ידוע כי זנים עתירי CBD יעילים לעצירת התקפים אפילפטיים, ומנגד כי זנים עתירי THC יעילים בהקלת כאב. בחירת הזן המתאים הינה ענין של ניסוי וטעיה, תוך התייעצות עם נציגי הספק – אשר לרוב אוספים מידע ממטופליהם לזיהוי השיוך בין יעילות הזנים שהם מציעים בין מצבים רפואיים ספציפיים, וחלקם אף מקדמים מחקרים בתחום זה.

איך אני יודע/ת מה צורת הנטילה המתאימה לי?

גם כאן לצערנו עדיין אין מחקר מתקדם דיו, והשגת צורת הנטילה המיטבית עבורך הינה ענין הנסמך על ניסוי וטעיה. ידוע כי לשם פירוקו של החומר הפעיל THC (המשפיע על שיכוך כאב, מצב רוח,, הרפיה ותיאבון) נדרש חום גבוה – עד 210 מעלות, ולפיכך רוב המטופלים בקנאביס רפואי מעדיפים לנטלו באמצעות עישון או אידוי (אידוי מתאים גם לטיפול בילדים – אף ילדים נוטלים את הטיפול לרוב באמצעות שמן). כמו-כן, נטילת הטיפול בצורה זו הינה בעלת השפעה מהירה, בניגוד לנטילה באכילה (כגון עוגיות או חמאה) אשר לרוב משפיעה רק לאחר שתהליך העיכול הגיע לסיומו. עם זאת, כשישנו צורך בהשפעה לטווח ארוך (כגון לפני עליה לטיסה, במהלכה לא ניתן לעשן/לאדות), נטילת הטיפול באכילה יכולה לענות על צורך זה. על כל זאת, ישנה שונות במידת ההשפעה הפסיכואקטיבית בין נטילה בעישון ובין נטילה באכילה, המשתנה מאדם לאדם, וגם כאן רק הניסוי והטעיה האישיים יכולים ללמדך מה טוב עבורך.

נהיגה בזמן טיפול בקנאביס רפואי – מותר או אסור?

ככלל, על טופס הבקשה – שעליו חותם המטופל בקנאביס רפואי טרם הגשתה – מצוין כי הוא יודע שאסור לו לנהוג כל עוד הוא מטופל בקנאביס רפואי. גם פקודת התעבורה מציינת מפורשות כי חל איסור על נהיגה עם סם או תוצרי פירוק של סם (תוצרי פירוק של קנאביס נשארים בדם עד 21 יום מרגע נטילה בודדת). היינו, על הנייר ומבחינה חוקית אסור לאף מטופל בקנאביס ברפואי לנהוג גם אם הוא מחזיק ברישיון נהיגה.

הלכה למעשה, וככל הנראה מתוך הבנה כי רבים מהמטופלים בקנאביס רפואי הינם מוגבלים (משותקים, קטועי גפיים, וכדו'), המטופל אינו נדרש לוותר על רישיון הנהיגה שלו – אדרבה באם המינון הניתן לטיפול נמוך מ-50 ג' לחודש, וגם אז מדובר ב"כל מקרה לגופו".

לפי עדותו בועדה המיוחדת למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול של ד"ר רז דקל, ראש המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) האמון על בדיקות כשירות נהיגה, לא יבצע המרב"ד שלילה מיידית של רישיון הנהיגה מאזרת – אך ורק בשל היותו מטופל בקנאביס רפואי. עם זאת, במידה ותחפץ בכך, יחידת הקנאביס הרפואי (היק"ר) תדווח למרב"ד על נהג המטופל בקנאביס רפואי (כאמור, ומניסיוננו, לרוב לא קורה ביחס למטופלים הנוטלים פחות מ-50 ג' בחודש – ולפעמים גם כשהמדובר במינון גבוה יותר), והמרב"ד יזמן בעקבות דיווח זה את המטופל הנידון למבחן כשירות נהיגה. לאחר שיבצע מבחן זה, יקבל המרב"ד החלטה בנוגע להשארת/שלילת רישיון הנהיגה של המטופל.

יש לי בעיה, למי אני פונה?

אלינו כמובן. העמותה עומדת בקשר ישיר עם כלל הגורמים הפרלמנטרים העוסקים בנושא, לרבות ועדות הכנסת השונות, כמו-גם אחראית על ניהול וריכוז פעילויות "השדולה למען הקנאביס הרפואי" בראשות חה"כ שרן השכל (ליכוד) ובהשתתפות ח"כים מכלל קצוות הקשת הפוליטית. העמותה גם עומדת בקשר ישיר עם רובם המוחלט של גורמי השוק, המחקר והרפואה העוסקים בתחום, וכן עם גורמי תקשורת ומדיה. כמו-כן, לעמותה מערך משפטי הנועד לקדם את המאבק על זכויות המטופלים והנזקקים לטיפול בקנאביס רפואי, ולסייע במקרים בהם נפגעו זכויותיו של המטופל. הכל, ללא כל תמורה. אם הינך צריך/כה עזרה, אנא אל תהסס/י ופנה/י אלינו בהקדם:

 • בכתובת הדואר האלקטרוני: amuta.cannabis@gmail.com
 • דרך דף הפייסבוק:https://www.facebook.com/RXC.org.il/
 • דרך האתר: בקישור "צור קשר"
 • בטלפון או בוואטסאפ למנכ"ל העמותה, דנה בר-און 054-2266681. זמינה בימים א'-ה' בשעות 19:00-21:00 ללא חגים ומועדים.

בעת בפניה דרך הדואר האלקטרוני מומלץ לצרף את מסמכי הבקשה וכן טופס ויתור סודיות חתום, וזאת על-מנת לקצר את הליך הטיפול בפניה.