19.08.19 גלובס "רולטה רוסית או סתם פטרנליזם מסוכן? האמת על רפורמת הקנאביס הרפואי", טור דיעה דנה בר-און – מנכ"ל עמותת הקנאביס הרפואי

אני בת 37, וסובלת ממחלת ניוון שרירים גנטית נדירה. כל כך נדירה, שהנוירולוג המטפל בי – פרופ' עמוס קורצין הנודע בעולם כמומחה בתחומו – מגלה ביחד איתי את היקפה והשלכותיה. לא ידוע גם שום טיפול למחלה שלי, בטח לא לעיכוב התקדמותה. הטיפול היחיד שמאפשר לי להמשיך וללכת על שתי רגלי ולאכול בכוחות עצמי מזה 12 שנה, הוא הטיפול בקנאביס רפואי – בזנים ספציפיים שנמצאו לאחר ניסוי וטעיה. כשאחד הזנים בהם טופלתי הוכחד, נאלצתי לנסות עשרה זנים שונים על מנת למצוא לו תחליף – ביניהם שלושה שגרמו לי תופעות לוואי קשות, כגון שיתוק למשך מספר שעות בחלק משרירי הפנים.

ברפורמת הקנאביס אין זנים. בניגוד לכל הידוע מבחינה מדעית כיום על השימוש הרפואי בקנאביס, החליטו במשרד הבריאות שאפשר להתעלם מהשפעתם של מאות (!) חומרים שונים הקיימים בכל זן, ולסמן את המוצר רק על פי שני החומרים המשותפים לכל הזנים.

משמעות הדבר היא שאם אטול את מוצרי הקנאביס שבמסגרת הרפורמה, אאלץ להסכים לשחק רולטה רוסית עם חיי: להסכים לקחת תרופה שבסבירות גבוהה לא תעזור לי כי היא לא מהזן הנכון לי, ושקיימת סבירות שהיא אף תחמיר את מצבי. משמעות הדבר עבור ילדים אפילפטיים, לפי כל המחקר הקיים בידינו כיום, היא שהוריהם יאלצו לשחק רולטה רוסית בחייהם ויקחו סיכון שהם נותנים לילדיהם שמן מזן שבמקום להפסיק את הפרכוסים – יגביר את תדירותם ועוצמתם. 51 אלף חולים קשים במחלות מגוונות יאלצו לשחק רולטה רוסית בחייהם, תוך כדי שגם ישלמו מחיר היקר פי 2-10 מששילמו עד כה עבור נטילת הטיפול/הסיכון הבלתי מזוהה הזה.

כמובן שלבעלי עסקים כמו ד"ר (לתקשורת) תמיר גדו מנכ"ל מגדלת ויצרנית הקנאביס "שאיפה לחיים" (BOL) יש אינטרס לטעון, כפי שטען בטור שפרסם כאן לפני שבוע כי "לא קיימת מניעה בהמשך מכירת זני הקנאביס הרפואי המוכרים למטופלים". מה שאין לו אינטרס לספר הוא כי בבתי המרקחת נמכרים, במחיר גבוה פי כמה ממה שנמכרו לפני הרפורמה, מוצרי קנאביס ללא זיהוי של הזנים. מדוע לא לסמן את הזנים על כל המוצרים במסגרת הרפורמה, כפי שסומנו לפניה? מדובר בכלל לייצר תגרוסת זנים בלתי מזוהה – טיפול שמעולם אל נבדק בארץ לפני כן? כדי להגיע לריכוזי החומרים הפעילים אותם דורש משרד הבריאות במסגרת האסדרה החדשה, החברות חייבות לערבב זנים. אף זן לא מכיל את הריכוזים הנדרשים האלה בעצמו.

לקריאה באתר המקור ליחצו כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *